پیام اوپک به اقتصاد جهانی با تصویب افزایش تولید نفت

به گزارش جعبه مهر، پیش از نشست پنج شنبه گذشته وزیران اوپک پلاس، انتظار می رفت این گروه اقدام مشابه ماه گذشته را انجام داده و سطح تولید را تغییر ندهد. با این حال عربستان سعودی و متحدانش نشان دادند که اکنون بیشتر مجاب شده اند که تقاضا برای سوخت پس از یک سال ضعیفی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا پیدا کرده بود، در راستا بهبود مستحکم تری واقع شده است.

پیام اوپک به اقتصاد جهانی با تصویب افزایش تولید نفت

از آنجا که کشورهایی مانند آمریکا برنامه های واکسیناسیون خود را به سرعت گسترش می بخشند، سیگنالهای رو به رشدی مشاهده می شود که بازار نفت بهبود پیدا می کند. پالایشگاههای آمریکایی با مهیا شدن برای افزایش رانندگی و سفرهای هوایی، هفته گذشته بیشترین میزان نفت را از زمان آغاز پاندمی تا به امروز پالایش کردند.

اگرچه مصرف نفت اروپا با تمدید قرنطینه یا وضع قرنطینه های جدید در فرانسه، آلمان و ایتالیا ضعیف مانده، شاخصهای تقاضا در چین قوی مانده اند. بر اساس آمار فلایت رادار 24، میانگین هفت روزه جهانی پروازهای تجاری که روزانه انجام می شوند، چهارشنبه گذشته به 77 هزار و 708 مورد رسید که بالاترین آمار از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز بوده است.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس ویدیویی اوپک پلاس گفت: حتی در بخشهایی مانند سفرهای هوایی که به شدت آسیب دیده اند، سیگنالهایی از بهبود معنادار دیده می شود.

اوپک و متحدانش از ماه مه تا ژوئیه، بیش از دو میلیون بشکه در روز به تولید نفت اضافه می کنند. با این افزایش، یک چهارم از تولیدی که از یک سال پیش در واکنش به شیوع پاندمی کووید 19 فریز شده بود، احیا خواهد شد.

با ماندن قیمت هر بشکه نفت در بالای مرز 60 دلار، اوپک پلاس برای باز کردن شیرهای نفت تحت فشار قرار داشت. قیمت های کالاهای دیگر هم رو به رشد بوده و بانکهای مرکزی جهان از آمریکا گرفته تا چین را با ریسک تورم بالاتر همزمان با تزریق هزاران میلیارد دلار به اقتصادهایشان در قالب تدابیر محرک مالی، روبرو کرده است.

مصرف کنندگان بزرگ شامل آمریکا و هند از اوپک خواسته بودند قیمتهای نفت را کنترل کند. جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی آمریکا پیش از نشست وزیران اوپک پلاس با همتای سعودی خود تلفنی صحبت کرد و در این گفت و گو، اهمیت انرژی مقرون به صرفه را مورد تاکید قرار داد. با این حال شاهزاده عبدالعزیز به خبرنگاران گفت آنها درباره بازار نفت گفت و گو نکرده اند.

وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار داشت این گروه که متشکل از 23 کشور است، تولیدش را در ماه مه 350 هزار بشکه در روز، در ژوئن 350 هزار بشکه در روز و در ژوییه 450 هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد. بعلاوه عربستان سعودی کاهش تولید یکجانبه یک میلیون بشکه در روز را به صورت تدریجی قطع خواهد کرد و 250 هزار بشکه در روز در مه، 350 هزار بشکه در روز در ژوئن و 400 هزار بشکه در روز در ژوئیه به تولیدش اضافه می کند.

آن لوییس هیتل، یکی از مدیران شرکت وود مک کنزی در یادداشتی نوشت: اوپک پلاس با افزایش محتاطانه تولید نفت موافقت کرد. این توافق از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد و همزمان به جلوگیری از افزایش چشمگیر قیمتها کمک کرد زیرا تقاضا برای نفت رو به رشد است. نفت برنت در معاملات روز پنج شنبه بازار لندن با 3.2 درصد افزایش، به 64 دلار و 75 سنت در هر بشکه رسید.

وزیر انرژی عربستان سعودی گفت: اوپک پلاس اکنون بازار را امتحان می کند و اگر لازم باشد، در نشست بعدی که 28 آوریل برگزارمی شود، سطح تولیدش را دوباره تنظیم خواهد کرد.

عربستان سعودی به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت جهان، یک دید عالی از شرایط سلامت اقتصاد جهانی دارد. شرکت دولتی آرامکو با توجه به دریافت سفارشهای خرید پالایشگاههای جهانی دو ماه زودتر از موعد تحویل محموله ها، می تواند فرایند تقاضا برای نفت را در کوتاه مدت مشاهده کند. بنابراین تصمیم برای افزایش تولید نشان می دهد که ریاض شاهد تقاضای کافی برای عرضه ای است که در ماه های مه و ژوئن احیا می کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، روسیه و قزاقستان در دو ماه گذشته تولیدشان را افزایش داده اند اما سایر اعضای گروه اوپک پلاس عمدتا در تولیدشان تغییری نداده اند. توافق روز پنج شنبه تلاشی برای رفع تنشهای داخلی ناشی از این سیاست بود. یک کننده اوپک گفت: ابوظبی به شدت از این برخورد و قائل شدن امتیاز ویژه برای یکی از تولیدکنندگان قدرتمند گروه ناراضی است. اکنون همه اعضا سهم خود را از افزایش تولید دریافت می کنند.

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9676

به "پیام اوپک به اقتصاد جهانی با تصویب افزایش تولید نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیام اوپک به اقتصاد جهانی با تصویب افزایش تولید نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید